Shure SLXD24/B87A Digital Wireless Microphone System - Includes SLXD2 Handheld Transmitter with BETA 87A Vocal Mic Capsule and SLXD4 Single Channel Rack Mount Receiver | J52 Band (SLXD24/B87A-J52)
★★★★★ 4.6 69 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by ehlistapparel.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The SLXD24/B87A Wireless System delivers transparent, 24-bit digital audio and rock-solid RF performance for a wide range of applications, from day-long conferences to nighttime performances. Operate up to 32 compatible systems per 44 MHz band, with easy setup and optional rechargeability accessories for wireless excellence, wherever required. Ships with SLXD4 single-channel receiver, SLXD2 handheld transmitter with the Beta 87A supercardioid dynamic capsule, antenna and rackmount accessories and 2 AA batteries.
  • WHAT'S IN THE BOX: (1) SLXD2 handheld transmitter with the Beta 87A supercardioid condenser microphone capsule and (1) SLXD4 single-channel receiver with antenna and rackmount accessories, (1) zippered bag and (2) AA batteries
  • DIGITAL WIRELESS TECHNOLOGY: Digital predictive switching diversity. 44 MHz tuning bandwidth (region dependent). 32 available channels per frequency band (region dependent). Up to 10 compatible systems per 6MHz TV band; 12 systems per 8 MHz band. RF Scan and IR Sync to quickly find an open frequency and link the transmitter to a SLX-D receiver. Easy pairing of transmitters and receivers over IR scan and sync.
  • SOUND QUALITY: Crystal clear 24-bit / 48 kHz digital audio. Extended 20 Hz to 20 kHz frequency response (microphone dependent) for natural and clear sound. Stable digital RF signal transmission. 120 dB dynamic range - excellent for vocals & acoustic and wind instruments.
  • OPERATING RANGE: 330-feet (100-meters).
  • LEGENDARY SHURE ENGINEERING: Durable and ergonomic plastic transmitter construction.
UPC 042406558846
Brand Shure
Color Transparent
Model Name SLXD24/B87A
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 7.56 Pounds
Manufacturer Shure
Model Number SLXD24/B87A-J52
Power Source Battery Powered
Audible Noise 120 Decibels
BuiltIn Media (1) SLXD2 handheld transmitter with the Beta® 87A supercardioid condenser microphone capsule and (1) SLXD4 single-channel receiver with antenna and rackmount accessories, (1) zippered bag and (2) AA batteries
Polar Pattern Super Cardioid
Connector Type XLR
Item Type Name Wireless Microphone System
Item Dimensions 17.72 x 13.78 x 4.33 inches
Mfr Part Number SLXD24/B87A-J52
Special Feature Rechargeable, Wireless
Antenna Location Singing, Speech, Karaoke, Video Conference
Audio Sensitivity 120 Decibels
Hardware Platform Television
Enclosure Material Stainless Steel
Frequency Response 20 KHz
Number of Channels 1
Number of Batteries 2 AA batteries required. (included)
SignaltoNoise Ratio 120 dB
Warranty Description 2 year manufacturer.
Microphone Form Factor Microphone System
Connectivity Technology Wireless
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
69 ratings | 28 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (58)
4 stars
3% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (7)